Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-09-19 11:14:38

XXV Niedziela Zwykła

Kto chce być pierwszym

Z Ewangelii według Świętego Marka

Jezus i Jego uczniowie podróżowali przez Galileę, On jednak nie chciał, żeby kto wiedział o tym. Pouczał bowiem swoich uczniów i mówił im: „Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Ci Go zabiją, lecz zabity po trzech dniach zmartwychwstanie”. Oni jednak nie rozumieli tych słów, a bali się Go pytać.

Tak przyszli do Kafarnaum. Gdy był w domu, zapytał ich: „O czym to rozmawialiście w drodze?” Lecz oni milczeli, w drodze bowiem posprzeczali się między sobą o to, kto z nich jest największy. On usiadł, przywołał Dwunastu i rzekł do nich: „Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich”.

Potem wziął dziecko; postawił je przed nimi i objąwszy je ramionami, rzekł do nich: „Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, lecz Tego, który Mnie posłał”.

 

Czytanie z Księgi Mądrości

Bezbożni mówili: „Zróbmy zasadzkę na sprawiedliwego, bo nam niewygodny: sprzeciwia się naszym sprawom, zarzuca nam łamanie prawa, wypomina nam błędy naszych obyczajów. Zobaczmy, czy prawdziwe są jego słowa, wybadajmy, co będzie przy jego zejściu.

Bo jeśli sprawiedliwy jest synem Bożym, Bóg ujmie się za nim i wyrwie go z ręki przeciwników. Dotknijmy go obelgą i katuszą, by poznać jego łagodność i doświadczyć jego cierpliwości. Zasądźmy go na śmierć haniebną, bo - jak mówił - będzie ocalony”.

 

 

Czytanie z Listu Świętego Jakuba Apostoła

Najmilsi: Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek. Mądrość zaś zstępująca z góry jest przede wszystkim czysta, dalej skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, wolna od względów ludzkich i obłudy. Owoc zaś sprawiedliwości sieją w pokoju ci, którzy zaprowadzają pokój.

Skąd się biorą wojny i skąd kłótnie między wami? Nie skądinąd, tylko z waszych żądz, które walczą w członkach waszych. Pożądacie, a nie macie, żywicie morderczą zazdrość, a nie możecie osiągnąć. Prowadzicie walki i kłótnie, a nic nie posiadacie, gdyż się nie modlicie. Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz.

 

Pytanie i lęk

Apostołowie nie rozumieli tego, co słyszeli, a bali się pytać. Woleli nie dotykać, nie zagłębiać się w tę trudną kwestię, o której mówił Jezus. To już po raz drugi zapowiada swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Kiedy pierwszy raz o tym usłyszeli, odezwał się Piotr i został skarcony przez Jezusa, bo nie myślał po Bożemu, ale po ludzku. Okazuje się, że rozumienie tej kwestii przez uczniów nie zmieniło się, stąd ich milczenie. Nie chcą narażać się na surowe uwagi Jezusa. Łatwo nam przychodzi z perspektywy czasu oceniać postawę Apostołów. Przecież powinni pytać, wyjaśniać, szukać zrozumienia. A czy w moim życiu nie było takich sytuacji, w których bałem się zapytać, odezwać, zabrać głos, wyrazić swoją opinię? Nie pytam, bo boję się ośmieszenia, kompromitacji. Nie pytam, bo lepiej nie wiedzieć. Nie pytam, bo boję się, że usłyszę odpowiedź odmowną. Wiele różnych sytuacji, dylematów, gdy mamy stawiać pytania. A z drugiej strony wiele pytań, na które nie ma odpowiedzi. Pytań, które stawiamy Bogu i ludziom. Dlaczego mąż odszedł i zostawił żonę z dziećmi? Dlaczego choroba, cierpienie, dlaczego akurat mnie to spotkało?

A przecież mówią, „kto pyta nie błądzi”? I chyba mają rację, bo w wielu przypadkach to się sprawdza. Nie tylko, gdy pytamy o drogę, zresztą dzisiaj pomaga nam w tym technika. Ale zwłaszcza, gdy pytamy o drogę naszego życia. Gdyby wspomniany mąż pytał siebie, co ja robię, dlaczego szukam i angażuję się w taką relacje, może nie doszłoby do tragedii? Może w wielu sytuacjach życiowych nie tyle boimy się pytać, co po prostu nie chcemy pytać. Nie chcemy także odpowiadać na pytania stawiane nam przez innych. Wolimy nie wiedzieć, nie zastanawiać się nad przyszłością, bo tak łatwiej, wygodniej. A koniec bywa często smutny i bolesny.

Apostołowie bali się pytać Jezusa, ale czy pytali samych siebie? Raczej nie, bo jak dowiadujemy się z dalszej części Ewangelii posprzeczali się między sobą o wielkość. Jezus mówi o śmierci i zwycięstwie nad nią, a oni są zajęci sobą, swoją wielkością. Nie mają czasu, aby zastanowić się, zapytać jak to możliwe, że jest zmartwychwstanie? Powinniśmy pytać samych siebie. Taka zazwyczaj jest kolejność, jeżeli sam nie znajduję odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, szukam jej u innych. A więc pytam, tak długo, aż znajdę odpowiedź. 

Pytamy o rzeczy małe i wielkie. Każdy musi pytać, najwięcej pytań zadają dzieci, dzięki temu się uczą, poznają to, co ich otacza. To wielkie wyzwanie dla rodziców, którzy potrzebują dużo życiowej mądrości, ale i wiele cierpliwości. Od ich odpowiedzi bardzo wiele zależy, w ten sposób kształtują nie tylko wiedzę, ale także przekazują i umacniają wiarę swoich dzieci. Bo wśród tych pytań pojawiają się także pytania o Boga.

Bardzo ważne, aby dzieci nie bały się pytać, aby miały świadomość, że mogą zapytać o wszystko. Doświadczenie Apostołów uwrażliwia nas na pytania najważniejsze. Takie, których nie wolno unikać. Pytania o życie, śmierć, zmartwychwstanie. Ludzie często pytają, jak przedłużyć, jak zachować swoje zdrowie, życie. Szukają różnych sposobów, środków, które mają w tym pomóc. Jakby zapominając, że nie są w stanie pokonać śmierci, uciekając od pytania, co będzie, gdy ona się pojawi na horyzoncie naszego życia? A przecież Chrystus daje odpowiedź na to pytanie, gdy mówi o swoim zmartwychwstaniu. Apostołom nie było łatwo pytać, później uwierzyć, ale kiedy to się dokonało, nie bali się oddać życia za Chrystusa, a to dało im udział w Jego zmartwychwstaniu. 

ks. Michał Pacyna


Słowo Boże na każdy dzień

Niedziela, 23 września

Mdr 2,12.17-20; Ps 54; 

Jk 3,16-4,3; Mk 9,30-37

Poniedziałek, 24 września

1 Krl 8,22-23.27-30; 

1Kor 3,9b-11.16-17; 

Mt 16,13-19

Wtorek, 25 września

Prz 21,1-13; Łk 8,19-21

Środa, 26 września

Prz 30,5-9; Łk 9,1-6

Czwartek, 27 września

Koh 1,2-11; Łk 9,7-9

Piątek, 28 września

Koh 3,1-11; Łk 9,18-22

Sobota, 29 września

Dn 7,9-10.13-14; 

J 1,47-51

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 12(525) od 3 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
o tym, dlaczego litania ma 33 wezwania i akurat takie, a nie inne?

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej