Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-07-30 18:20:44

Jubileuszowe Salve

Kiedy tylko robi się cieplej na naszych ulicach coraz częściej słychać ryk silników na dwóch kołach. Zachwycamy się ich wyglądem, kiedy w grupie przemierzają ulice, ale też patrzymy z lękiem, kiedy motocykliści mijają nas z nadmierną prędkością. I to właśnie w intencji ich bezpiecznej podróży i za tych, którzy już odeszli z tego świata corocznie sprawowana jest Msza św. z udziałem pasjonatów i sympatyków motocykli w ramach zlotu Salve.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tym roku już po raz dziesiąty motocykliści z całej Polski spotkali się na wspólnej Mszy Świętej, której przewodniczył ks. kanonik Sławomir Nowak, proboszcz Sanktuarium w Skalmierzycach. Przy stole Pańskim stanęli też inni księża diecezji pasjonaci i sympatycy spędzania wolnego czasu na motocyklu.
,,Salve – witaj” to pozdrowienie, którym witają się wszyscy motocykliści. Taką też nazwę przyjęły coroczne spotkania oragnizowane przez księdza Sławomira na prośbę jednego z motocyklistów, Pawła Walendowskiego. Ten pomysł zrodził się 10 lat temu i nieprzerwanie trwa do dziś. Pierwszy zlot odbył się w Sadowiu, wówczas przyjechało na niego zaledwie 200 motocykli. Myślą przewodnią spotkań jest pragnienie, by motocykliści mogli spotkać na swojej drodze Pana Boga. Każdego roku wspólna modlitwa odbywała się w innym, pięknym miejscu przy kościele drewnianym, bo jak mówi  ksiądz Nowak są to małe perełki, w których przez wieki wielbiony był i jest Bóg, one mają swoją historię i duszę. A przy okazji dzięki tym spotkaniom dany kościół był przez uczestników spotkania wspomagany finansowo. Jednak w tym roku regułę tę złamano i spotkanie odbyło się w parafii księdza Nowaka czyli  w sanktuariuum Matki Bożej w Skalmierzycach, w kościele murowanym.

Lekcja miłości do Boga
Spotkanie SALVE różni sie od innych zlotów motocyklowych, a już szczególnie od typowych zlotów Harleya Davidsona. Różni się tym, że jego uczestnicy przybywają przede wszystkim na wspólną Eucharystię, by uczestniczyć w lekcji miłości do Pana Boga. Ks. Sławomir cieszy się, że co roku na spotkanie przybywa coraz więcej fanów motocykli, by oddać się pod opiekę Panu Bogu, by z nim przemierzać szczęśliwie kolejne kilometry i podziwiać piękno świata, które przecież jest dziełem Pana Boga. Na SALVE zjeżdżają całe rodziny, tu zawiązują się przyjaźnie, wielu tutaj na nowo odkrywa Pana Boga i wie, że bez Niego, bez Jego opieki trudno byłoby przemierzać kolejne kilometry. W tym roku do Skalmierzyc przyjechało około 2 tysięcy maszyn. Od wczesnych godzin rannych plac wokół sankruarium zapełniał się różnymi motocyklami, od potężnych harleyów po zwykłe motorynki. Na SALVE może przyjechać każdy, kto pragnie modlitwy i błogosławieństwa na kolejny sezon. Każdy może skorzystać z sakramentu pojednania i przyjąć Pana Jezusa do swego serca. Ksiądz Sławomir w słowach homilii, które nawiązywały do Ewangelii tego dnia wyraził wdzięczność wszystkim motocyklistom za to, że poprzez swój udział w SALVE publicznie wyrażają swoją wiarę i przyznają się do Chrystusa i chcą do Niego należeć. Nie tak jak w Ewangelii, która mówiła o tym, że mieszkańcy Nazaretu, miasta, w którym żył Zbawiciel, odrzucali Go i lekceważyli. - Dziś patrząc na swoje podwórko, na swój kraj widzimy tych, którzy walczą z tymi, co Boga kochają i Boga przyjęli. Są dziś także ludzie, którzy nie przyjmują Chrystusa - mówił ksiądz proboszcz Nowak. 
 - A my dzisiaj po raz 10. gromadzimy się tutaj przy ołtarzu, aby powiedzieć Panu Jezusowi: Panie, Ty jesteś dla nas drogą, prawdą i życiem. Po raz kolejny powiemy Mu, Boże błogosław nam! Bo dla nas Bóg jest bardzo ważny, bo z Bogiem chcemy przeżywać swoje życie, bo z Bogiem chcemy podróżować na naszych motocyklach i podziwiać to, co On dla nas stworzył. Z Bogiem chcemy rozpocząć każdą jazdę żegnając się: w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego – zapewniał Ksiądz Kanonik. W swych słowach podziękował przede wszystkim Panu Bogu, że podsunął taką myśl, by w Jego imię się spotykać.

Dla ducha i ciała
Salve ma to do siebie, że uczestnicy spotykają się przede wszystkim, aby się pomodlić, a dopiero potem zasiąść przy stole biesiadnym by porozmawiać, podzielić się swymi przygodami ze znajomymi, porozmawiać o swoich maszynach. Po Mszy św. wszystkie te maszyny spod ołtarza wyruszyły na ulice Skalmierzyc. Nietrudno sobie wyobrazić, jaki odgłos roznosił się w okolicy. Ryk odpalanych ponad 2 tysięcy silników, dym idący z rur i piękny korowód przemierzający po tym spokojnym miasteczku. Coś, czego na co dzień mieszkańcy na pewno nie widują. To była prawdziwa przyjemność dla oczu. Na pobocza drogi wyszły całe rodziny, by podziwiać ciągnący się na ponad kilometr konwój motocykli.
Spotkaniu SALVE w tym roku patronowała Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Bożena Budzik, która otrzymała dar wdzięczności od motocyklistów w postaci małego silnika. Będzie on przypominał Pani Burmistrz to niecodzienne wydarzenie.
X jubileuszowe spotkanie SALVE było możliwe dzięki pomocy parafian i ludzi z klubu motocyklowego ISKRA. Wszyscy oni od tygodni przygotowywali to wydarzenie, każdy na swój sposób i w miarę swoich możliwości. Na tyłach kościoła zostały przygotowane stoiska z jedzeniem dla wszystkich przybyłych gości, jak i dla parafian. Festyn uświetnił występ legendarnego zespołu rockowego Oddział Zamknięty, a także zespół wywodzący się ze Skalmierzyc ,,V-Twin”. Nie brakowało również atrakcji dla najmłodszych, dla których przygotowane były zabawy i gry. Gdzie odbędzie się kolejne spotkanie SALVE, jeszcze nie wiadomo, ale z pewnością wszyscy pasjonaci motorów tam pojadą, by oddać się w Bożą opiekę.

Tekst i foto Arleta Wencwel


Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Jurek, 2013-01-06 18:45:17

Wspaniała impreza. Pierwszy raoz na Salve byłem w Wielkim Buczku 2010roku. Chciałbym już wiedzieć gdzie i kiedy odbędzie się w tym roku. Pozdrawiam

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 15(528) od 15 lipca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacje z wczasorekolekcji w Odolanowie

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej