Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-07-10 12:23:28

Posłani, by głosić zbawienie

diakonat_news

W wigilię święta apostołów św. Piotra i Pawła, filarów Kościoła, diecezja kaliska cieszyła się, że ma siedmiu nowych diakonów. Od tego dnia gdziekolwiek się znajdą, w jakiejkolwiek będą parafii i w każdym momencie będą oni innym ukazywać Jezusa Chrystusa. Będą służyć ludziom w najważniejszej sprawie, jaką jest zbawienie. Bo jak podkreślił ks. bp Stanisław Napierała, który udzielił alumnom święceń w ostrowskiej konkatedrze „diakonat to święta służba ludowi Bożemu w dziele zbawienia”.

W homilii Ordynariusz zwrócił uwagę na to, co najważniejsze w posłudze diakona. - Kandydaci nie będziecie dysponowali jakimiś środkami materialnymi, które byście rozdzielali ludziom. Będziecie mieć samego Chrystusa, który już teraz wam się powierzył, abyście Go ukazywali ludziom jako jedynego Zbawiciela. Abyście ludziom ukazywali, że Jezus ukrzyżowany i zmartwychwstały, Król wszechświata, jest Bogiem, który ich kocha tak, że za nich życie swoje dał, aby im otworzyć niebo i żeby ich do nieba zaprowadzić – mówił Ksiądz Biskup przypominając, że diakon to sługa na wzór Chrystusa, „który nie przyszedł, żeby mu służono, lecz żeby służyć i oddać życie swoje za wielu”. Służąc spawie zbawienia diakoni mają nieść ludziom Chrystusa, mają głosić Chrystusa i Jego Ewangelię – światło rzucające blask Bożej prawdy na rzeczywistość życia na ziemi w momencie, gdy pojawia się wiele błędnych poglądów. -  Ale wy kandydaci na diakonów będziecie ludziom nieść prawdę, bo będziecie głosicielami Ewangelii. I pamiętajcie Ewangelia na pierwszym miejscu w waszym nauczaniu, Ewangelia i jej poświęćcie właściwie całe swoje życie, żeby ją znać, żeby być nią napełnionym, żeby ją innym przekazywać – powiedział Ordynariusz zadając pytanie: a dlaczego Ewangelię? - A to dlatego, jak mówi św. Paweł, że ona jest tym, co Jezus Chrystus dał mu. Ona nie jest wymysłem ludzkim, apostoł nie otrzymał jej od kogokolwiek z ludzi, otrzymał ją od Jezusa Chrystusa, dlatego będzie głosił Ewangelię – zauważył ks. bp Napierała. - Drodzy kandydaci do diakonatu – ukochajcie Ewangelię, w czasie święceń dzisiaj ona będzie wam wręczona i usłyszycie słowa Kościoła: przyjmij Ewangelię Jezusa Chrystusa, której głosicielem się stałeś. I macie służyć ludziom - Ewangelią. I nie bójcie się – w jakiekolwiek sytuacji się znajdziecie, nie bójcie się, że nie będziecie mieli co powiedzieć ludziom, zawsze będziecie mieli co powiedzieć, zawsze będziecie przez Ducha Świętego prowadzeni i posłani żebyście głosili Ewangelię. A Duch Święty wam wskaże co w danej chwili, co w danej sytuacji, w danym zgromadzeniu trzeba powiedzieć i jak trzeba powiedzieć – podkreślił Ordynariusz. 

Przypomniał również, że z diakonatem przyjmują celibat – znak miłości do Chrystusa i ludzi. Diakoni powierzając się do końca Jezusowi i kształtując życie na Jego wzór staną się Jego znakiem, Jego świadkiem. - Pan Jezus (...), On tu staje i tak jak Piotra pyta was, po imieniu każdego z was: „miłujesz mnie?, miłujesz mnie więcej niż inni?” Opowiedz Jezusowi: „Tak Panie, kocham Cię. Ty wszystko wiesz”. Kandydaci wyrazem tej miłości będzie zaślubienie Jezusa. Diakonat jest zaślubinami waszymi z Jezusem Chrystusem. (...) Nie będziecie zakładać swojej rodziny. To co się nazywa celibatem będzie najgłębszym pragnieniem, ażeby być całkowicie z Chrystusem, dla Chrystusa i z Nim całkowicie dla ludu Bożego. To jest właśnie sens celibatu, który dzisiaj staje się dla was zobowiązaniem – mówił Ksiądz Biskup. Ksiądz Biskup przypomniał, że diakon ma służyć ludziom również swoim czasem i dobrami materialnymi. – Jako diakoni będziecie pełnić wobec ludzi rozmaite dzieła miłosierdzia. Będziecie starali się pozyskiwać rozmaite środki materialne, żeby służyć w Kościele ludziom potrzebującym –  zauważył. 

Na zakończenie Eucharystii ks. bp Napierała zwrócił się do diakonów i ich rodziców, dla których ten dzień był wielką łaską, przeżyciem i radością, i dziękował im za synów. - Po tych latach, szanowni państwo rodzice (...) dzisiaj patrzycie na waszych synów, którzy są dorosłymi, którzy mają powierzoną posługę w Kościele, oni za chwilę będą w parafiach. Jakim szacunkiem będą ich darzyć dzieci, młodzież. Diakoni mają z nimi bardzo dobry kontakt. Ale i starsi z wielką życzliwością patrzą na diakonów, ponieważ ludzie wierzący wiedzą, że za chwilę będą to kapłani (...). I drodzy rodzice wy jesteście w tym szczególnie obecni. Kościół, by ich nie miał gdyby nie wasza posługa – dodał Ordynariusz.

Tekst i foto Renata Jurowicz

 

Parafie praktyk diakońskich

dk. Błażej Jędrzejak - parafia 

pw. św. Antoniego, Ostrów Wlkp. 

dk. Paweł Jędrzejewski – parafia 

pw. św. Mikołaja, Kalisz

dk. Daniel Kalis – parafia 

pw. Wniebowzięcia NMP, Kalisz

dk. Paweł Kubiak - parafia 

pw. NMP Królowej Polski, Ostrów Wlkp.

dk. Michał Słociński – parafia 

pw. NMP Wniebowziętej, Ostrzeszów

dk. Dominik Wieczorek, parafia 

Nowe Skalmierzyce

dk. Aleksander Janas – parafia 

pw. Świętej Rodziny, Kalisz

 

Galeria fotografii

Przeglądaj galerię wersji Flash

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej