Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-07-03 11:18:27

Okręt Zbawieniaplakat

Czym jest „Okręt Zbawienia”? Nie jest to nazwa szybkiego i drogiego jachtu, ani tytuł programu telewizyjnego o morskiej tematyce. Pod takim hasłem kryje się organizowane przez braci kapucynów XIX już Spotkania Młodych, które odbędzie się 9-14 lipca w Wołczynie.

Ziemowit Kapuściński: Bracie Adamie, skąd to hasło i co się za nim kryje?

Brat Adam Trochimowicz: W tym roku duszpasterskim zostaliśmy wezwani do podjęcia refleksji, czy i w jaki sposób Kościół jest naszym domem. Nie chcemy, aby słowo Kościół kojarzyło się z instytucją, czy z firmą z duchową ofertą. Często słyszałem słowa: „Kościół to wy, księża i osoby zakonne” „To wy” pokazuje, że wielu nie utożsamia się z Kościołem, traktując go jak obce ciało. Jak wówczas mówić o Kościele jako domu? Hasło „Okręt Zbawienia” zrodziło się z inspiracji słowami francuskiego pisarza Antoine de Saint-Exupéry: „Jeśli chcesz zbudować okręt, nie zwołuj ludzi, by zbierali drzewo, lecz obudź w nich tęsknotę za wielkim, bezkresnym morzem”. Chcemy w czasie Spotkania Młodych położyć akcent na wspólną drogę, a na wspólny rejs, bo razem jesteśmy na pokładzie: świeccy, zakonnicy i księża. Łączy nas jedno pragnienie, płyniemy w tym samym kierunku, choć nie jest kapitanem.

Czyli jest jakaś struktura?

Oczywiście. Co by to było, gdyby na statku każdy chciał być kapitanem. Anarchia i chaos. Taki rejs zakończyłby się katastrofą (śmiech). Struktura chroni Kościół przed katastrofą i Chrystus to wiedział ustanawiając św. Piotra głową Kościoła. Jednak struktura nie jest najważniejsza.

A co jest najważniejsze?

Kościół to ludzie wspólnie przeżywający swoją tęsknotę za Bogiem i razem wędrujący do Niego. To właśnie sugeruje przywołany tekst Antoine de Saint-Exupéry i my chcemy mówić o takim Kościele – o tęsknocie za Bogiem, którą przeżywa każdy i jak Bóg na tę tęsknotę odpowiada.

Mam wątpliwość, czy każdy człowiek przeżywa taką tęsknotę za Bogiem? Frekwencja w kościele tego nie potwierdza.

No tak, ale nie to miałem na myśli. Chodzi mi o pragnienie Czegoś albo Kogoś Wielkiego, a nie znam człowieka, któremu takie pragnienia byłyby obce. Jednym z prelegentów Spotkania będzie Adam Regiewicz, znawca kultury współczesnej, który widzi w dzisiejszej kulturze wiele odniesień do Boga, oczywiście nie zawsze tak nazywanych. Ostatnio napisał książkę, w której opisuje ślady takiej Bożej obecności w filmie i we współczesnej sztuce.

To bardzo szerokie spojrzenie.

I o takie spojrzenie nam chodzi. Kościół jest dynamiczny, jest w nieustannym ruchu. Wystarczy spojrzeć na jego historię. Kiedyś były krucjaty, inkwizycja, indeks ksiąg zakazanych, anatemy, a dziś Papież pielgrzymuje i rozmawia z wrogami Kościoła, z niewierzącymi czy z przedstawicielami innych religii. Wielu młodych odbiera tę zmianę jako argument przeciwko Kościołowi, że skoro Kościół się zmienia, to znaczy, że błądził. My chcemy pokazać Kościół jako ciało, które ewoluuje.

Czy nie boicie się, że młodzież zarzuci was trudnymi pytaniami? Są przecież czarne karty Kościoła, tematy, na które księża nie chcą odpowiadać.

Tak? Są takie tematy? (śmiech) Tak na poważnie, w ostatnim roku często zapraszano nas, kapucynów, do szkół na spotkanie z młodzieżą. Rozpoczynaliśmy pytaniem: czy dziś odnajdujecie się w Kościele? Padały różne odpowiedzi, po czym pojawiały się różne pytania: o ks. Natanka, o Nergala, inkwizycję, krucjaty, czy fundusz kościelny. I rozpoczynało się fajne spotkanie. Nie chcemy tłumaczyć Kościoła, nie jesteśmy Duchem Świętym, Kościół sam się tłumaczy i oczyszcza. Niemniej chcemy stworzyć przestrzeń do podobnego dialogu. Będzie namiot, a w nim możliwość zadania pytań, po czym bracia będą starali się odpowiadać. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

Co jeszcze planujecie na ten rok?

Z konferencją zaprosiliśmy: panią Judytę Syrek, ks. Stefana Czermińsiego, ks. Jacka  Stryczka, znanego z akcji „Świąteczna Paczka”, będą osoby związane z ruchami w Kościele: Marcin Chludziński z Opus Dei oraz Robert „Litza” Friedrich ze Wspólnoty Neokatechumenalnej.

Na plakacie reklamującym Spotkanie są wymienione różne zespoły.

Spotkanie w Wołczynie ma charakter ewangelizacyjny, to znaczy, że o Bogu chcemy mówić używając języka rozumianego przez młodzież. Dziś ważną płaszczyzną porozumienia jest język muzyki, wielu młodych nie wyobraża sobie życia bez niej. Będą więc koncerty: szantowo-folkowa „Orkiestra Dni Naszych”, mocne brzmienie „Luxtorpedy”, reggaowe Zimbaboo, „Play & Pray”, czyli Strefa Chwały, no i dwie niespodzianki: „Kapel`a” oraz „Siewcy Kapusty”, mało znane, ale ciekawe projekty muzyczne.

To plany, a czym młodzież może być zaskoczona?

Najczęściej zaskakuje modlitwa inna niż ta, do której młodzież przywykła. Zaskakuje, że z Bogiem można konkretnie rozmawiać i że Bóg potrafi równie konkretnie odpowiedzieć.

To znaczy…?

Gdy zdradzę wszystko, to nie będzie już niespodzianki… (śmiech) Mogę tylko powiedzieć, że będzie piękna Liturgia Pojednania oraz możliwość Modlitwy Wstawienniczej. To są momenty osobistego spotkania z Chrystusem, a to zawsze najbardziej zaskakuje.

Co młodzież musi zabrać ze sobą?

Wpisowe wynosi 50 zł. Młodzi zakwaterowani są na polu namiotowym, konieczny jest więc namiot i sprzęt biwakowy: karimata, śpiwór, latarka, coś ciepłego na zimne wieczory, menażka, kubek. My gwarantujemy codziennie sytą zupę, herbatę rano i wieczorem, pieczywo z rana, o resztę trzeba się samemu zatroszczyć. Są sklepy, więc nie ma problemu, a z głodu jeszcze nikt tam nie umarł (śmiech).

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję także i mam nadzieję do zobaczenia w Wołczynie, 9-14 lipca.

Z br. Adamem Trochimowiczem, kapucynem, współorganizatorem Spotkania, 

rozmawiał Ziemowit Kapusiński.

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 15(528) od 15 lipca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacje z wczasorekolekcji w Odolanowie

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej