Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-06-11 13:55:58

Na nowo

Wielu znajomych w tym roku odebrało lub odbierze dyplom ukończenia studiów z tytułem magistra. Wyprowadzają się z miasta, wracają do rodzinnego domu, znajdują pracę gdzieś daleko. Inni przyjadą, zobaczymy nowe twarze. My – tutejsi od paru lat. Tak w ogóle, ile lat trzeba przemieszkać w jednym miejscu, żeby powiedzieć „mój dom”?

Czasem mam dość wędrówek. Życie żaka-wędrowniczka było ekscytujące i wspaniałe, ale gdy człowiek poczuje w sobie dorosłość, musi wszystko zmienić. Mam ochotę osiąść gdzieś na stałe. Niczym statek po przepłynięciu wielkich mórz i oceanów – mam ochotę zawinąć do portu. Chociaż na jakiś czas!

Przede mną wiele ważnych decyzji. Patrzę w górę, po cichu w duszy powtarzam: ,,Aniele Boży, nie opuszczaj mnie, stój tu i pilnuj, żebym nie zrobiła nic głupiego!” Czasem śmieję się, że w momencie, gdy wieczorem zamykam oczy i zasypiam, mój Anioł na czworakach podchodzi do łóżka i pada. Życie ze mną i obok mnie nie jest wcale łatwe. A tym bardziej ochrona takiego kogoś, jak ja! To nie nagroda. 

Kiedy mam podjąć kroki, by coś było inne, iść naprzód tymi życiowymi krokami… naprawdę czuję się nieswojo. Nie mogę chwycić już nikogo za rękę, kto mnie rozumie. Wszyscy są zarazem tak blisko i tak daleko. Rozpaczliwie poszukuję punktu zaczepienia. Jeszcze nie teraz, nie… niech jeszcze chwilę będzie wszystko po staremu! Zrozumiałam, że każdy dzień jest cenny i zaczął się etap budowania sobie ścieżki/drogi/ autostrady (?) zawodowej. Trzeba zmagazynowane pokłady energii wykorzystać jak najlepiej, zorganizować wszystko od A do Z. Drugi raz nie dostaniemy takiej szansy. A czas jest podstępny, ucieka szybko, biegnie między palcami i pozostaje często niezauważony. Bo czy potrafimy dokładnie przypomnieć sobie dni z niedalekiej przyszłości? Każdy osobno? Nie.

Stałość może prowadzić do monotonii, nudy. Z nudy podobno można umrzeć. Na zbyt intensywny tryb życia raczej też, np. dostać zawału. Najlepiej wypośrodkować – mieć interesujące zajęcia i odnaleźć chwile na odpoczynek. Zbyt długi odpoczynek prowadzi niechybnie do lenistwa! I co zrobić w momencie, gdy nudzimy się za bardzo albo za bardzo potrzebujemy urlopu? Eh, popadamy w skrajności?

6.30. Dzwoni budzik. Przestawiam na 6.45…, 6.50 jestem przerażona, że jak zwykle zaspałam. Zrywam się na równe nogi, pędzę do łazienki, ubieram się, w locie piję kawę, a śniadanie zabieram ze sobą. Zjem w tramwaju. Przesłucham cztery piosenki zanim dojadę na uniwersytet. Po zajęciach staż w ukochanym stowarzyszeniu. Tak bardzo jestem w nim zakochana, że tracę poczucie czasu i wracam do domu późno. Z przerażeniem wyliczam, ile muszę jeszcze zrobić wieczorem, by być gotową na zajęcia na następny dzień. W perspektywie mam dodatkowe obowiązkowe praktyki, dorywczą pracę. Nie mogę też zapominać o poświęceniu czasu dla przyjaciół i rodziny. Już niedługo zmniejszy się ilość godzin spędzanych na uczelni, ale za to zamienią się w godziny spędzane w pracy. Nic w przyrodzie nie ginie! Dorosłość pełną gębą. I postaraj się tu człowieku, by portfel i żołądek nie był pusty. Żeby dusza nie utraciła wiary, radości, sensu i świeżości umysłu. Znalazłam pracę, która jest moją pasją. To mnie trzyma przy zdrowych zmysłach i nie boję się zmian. Mogę wstawać nawet o 5.00, bo mam w perspektywie dzień, który będzie mnie cieszył.

 Kasia Smolińska

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej