Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-05-09 11:24:28

Po co ludziom strach? 

Nie wszyscy unikają lęku, przynajmniej świadomie. Nie jest to przyjemne uczucie, ale co powoduje, że potrafi przyciągać i wzbudzać ciekawość? Wszystkie te horrory, thrillery i zainteresowanie zjawiskami paranormalnymi osiągają niesamowitą popularność. Po co się bać?!

Tchórze. To ci, co się boją. (Choć poniekąd każdy z nas nim jest, bo każdy się czegoś lęka.) Czasami boją się ciemności, pająków, wysokości, przemocy, uzależnień, śmierci, rozstania, bólu. Można także odczuwać strach przed wypadkami, ostrą jazdą np. w deszczu. Choć historia zna przypadki, kiedy kierowca po spadnięciu pierwszej kropli opadów podczas jazdy samochodem natychmiast dociskał gaz. Bo po prostu to lubił. 

Medykalizacja i mania nazywania wszystkiego. Nawet nie chcę wiedzieć, ile dziennie odkrywanych jest nowych fobii. Czasem wydaje mi się, że balansujemy na granicy nazywania chorób istniejących, a brania nadto tego, co nam doskwiera lub nie pasuje. Brak rozsądku i wyważenia w działaniach, ostra przesada. A co na tym traci? Faktyczne odkrywanie chorób i pomoc osobom, które na nie cierpią. 

A jeśli istnieje choroba, zaczyna się o niej mówić i uświadamia się społeczeństwo, że to nic wymyślonego, a nawet groźnego (depresja, anoreksja itp.), jednostki potrafią popadać w skrajności. Jedni wypierają fakt, że na coś cierpią, a inni dopatrując się w sobie dwóch lub trzech symptomów, diagnozują sami siebie i potem szukają potwierdzenia w czasie wizyt u lekarza. Strach przed prawdą czy szukanie strachu? Jedno i drugie?

Wiele osób boi się starości. Młodym wydaje się ona być bardzo odległa. Niedookreślone kiedyś jest tak abstrakcyjne, że niemożliwym wydaje się brak siły na bieg, taniec albo całonocną zabawę. Samotność? Może łączy się poniekąd ze starością, ale czy można zostać osamotnionym wcześniej?

Trzeba bać się tego, że nie będzie nikogo na tym świecie, kto będzie nas kochał. Co jest gorsze? Że nie zasłużymy sobie na tę miłość – albo gorzej: że zasłużymy na to, by nas nie kochać. 

Wydaje mi się, że najgorsza jest samotność w tłumie. Niejednokrotnie doświadczyłam tego, że osoby mniej więcej w moim wieku nie mają czasu w weekend, w tygodniu też nie. Obowiązki edukacyjne, praca, praktyki, staże, szkolenia… niech przyjdzie urlop – bliscy znajomi zamieniają się w dalekich niemalże nieznajomych, mają wszystko od dawna zaplanowane z kimś innym i osoba bez stałego związku lub rodziny zostaje na lodzie. Kiedyś ludzie umieli dbać o swoje relacje, rozdzielać czas między pracę, a życie prywatne, nie zapominali o najważniejszym. A teraz? Nie uczymy się rozsądnie wypoczywać (a przecież każdemu się to należy), rozmawiać ze sobą, a nie gadać do siebie. Mamy klapki na oczach, a jedyne, co wiemy, to to, że trzeba robić karierę… 

Czego się boję? Że zwariuję!

Jak oswoić strach? Doprowadzić do konfrontacji, uwierzyć w siebie i swoją siłę? Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Gorzej, jeśli w sytuacjach stresowych człowieka dopada paraliż i nie jest w stanie nic ze sobą zrobić. Dobrze jest mieć po swojej stronie sojusznika, kogoś, kto wspiera. Wtedy jest lżej i odczuwa się mniej obaw. Z całych sił pragnę mieć wokół siebie jak najwięcej ludzi, którzy potrafią rozumieć, przekazać swój spokój i odwagę, podać dłoń. Bez nich byłoby… naprawdę źle! Koszmarnie! Że aż strach… 

 Kasia Smolińska

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej