Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-03-27 13:07:18

Kobieta jej geniusz i piękno powołania

pierwszy czwartek

Kobieta przez poświęcenie się dla innych każdego dnia wyraża powołanie swojego życia. Kobieta widzi człowieka sercem, niezależnie od różnych układów ideologicznych, czy politycznych. Kobieta ma szczególny dar do kształtowania relacji osobowych, tworzenia więzi duchowych – mówił ks. bp Kaszak w homilii wygłoszonej podczas Modlitwy w intencji rodzin i ochrony poczętego życia u św. Józefa Kaliskiego w pierwszy czwartek marca pod hasłem: „Dziękujemy Ci kobieto za to, że jesteś kobietą. O powołaniu i posłannictwie kobiety w świecie współczesnym.”

Największy z Polaków, błogosławiony Jan Paweł II był zachwycony fenomenem kobiecości i otaczał niewiasty w sposób szczególny pasterską miłością. W Liście Apostolskim Mulieris Dignitatem z 1988 roku Ojciec Świety wprowadził niezwykle określenie: „geniusz kobiety”. Podkreślając jej godność, zauważając jej powołanie podziękował za to, że jest kobietą matką, małżonką, córką, siostrą a także osobą konsekrowaną; składał dzięki za wszystkie owoce kobiecej świętości. 

Piękno stworzenia

Wiele kobiet nie czuje się kobieco. Próbują zwrócić na siebie uwagę wyzywającym strojem lub ubierając się jak mężczyzna. A przecież nie o to chodzi. Być kobietą to nie znaczy pięknie wyglądać, nosić piękne ciuszki czy zajmować wysokie stanowiska. Tak naprawdę mężczyzna docenia w kobiecie po prostu jej kobiecość, dobroć, troskliwość i ciepło.  - Pan Bóg stwarzając człowieka podzielił swoje przymioty dając część kobiecie, a część mężczyźnie. I właśnie to, co jest w Nim najczulsze, takie bardzo bliskie, związane z opieką oddał kobiecie. Miłość Boża jest jak miłość matki do dziecka – mówiła Monika Jędrzejewska w rozmowie z ks. prałatem Leszkiem Szkopkiem.Pani Monika przyjechała ze Szczecina, gdzie prowadzi Centrum, które ma służyć rodzinie na różnych etapach jej rozwoju (m. in. psychoterapia, szkoła rodzenia, profilaktyka depresji poporodowej, szkoła dla rodziców). Od 14 lat jest zaangażowana w Domowy Kościół, a co ważniejsze od 21 lat jest szczęśliwą żoną i matką siedmiorga dzieci. 

Matka, żona i chodzący uśmiech

Przewodnikiem w czasie konferencji stał się Jan Paweł II, a i słowa z tematu pierwszoczwartkowego spotkania są zaczerpnięte z jego Listu do kobiet, w którym mówił o geniuszu kobiety. 

Jak zauważyła pani Monika mówiąc o kobietach nie można zapomnieć o mężczyznach i to jest piękne. - Dzięki małżeństwu, dzięki mężowi mogłam przez 21 lat powoli odkrywać, co to znaczy geniusz kobiety. Życie kobiety małżonki jest piękne, bardzo dynamiczne - podkreśliła pani Monika. Stwierdziła, że odkrywanie tego piękna bardzo ściśle wiąże się z życiem duchowym, z jednością małżeńską, która wzrasta dzięki codziennej wspólnej Eucharystii, źródła ich miłości i mocy do pokonywania codziennych trudności. Pani Monika jest żywym przykładem tego, że matka mająca siedmioro dzieci nie musi wyglądać jak męczennica. A taki właśnie obraz mamy wielodzietnej jest najczęściej przedstawiany przez feministki.  - Pewnie, że nie zawsze jest łatwo, ale dzieci są szansą dla kobiety, ogromną szansą rozwoju. Każde kolejne dziecko niesie ze sobą więcej miłości. Dzięki dzieciom wiele się uczymy chociażby cierpliwości, która  jest szansą na pozbycie się egoizmu – zaznaczyła pani Monika uśmiechając się.  

Przyszłość narodu

Geniusz kobiety to nie sława, wysokie stanowisko, piękna figura itd., lecz  przede wszystkim miłość i oddanie rodzinie. - Gdy kobieta właściwie wykorzystuje swój geniusz, powstają dzieła wspaniałe i dobre dla całego społeczeństwa, a chodzi tu przede wszystkim o pracę wykonywaną na gruncie rodziny - mówił bp Grzegorz  Kaszak, Pasterz Kościoła sosnowieckiego, który przewodniczył Eucharystii. Podkreślił też, że dziś media lansują wypaczony obraz kobiety, która nie chce być matką. - Bez dzieci nasz Naród nie ma przyszłości. Jedynym ratunkiem dla nas jest dziś przestrzeganie zasad ustanowionych dla dobra ludzi przez kochającego Boga - podkreślił biskup Kaszak(całość homilii obok)

Dobro społeczeństwa 

Tuż przed rozesłaniem głos zabrał pasterz Kościoła Kaliskiego bp Stanisław Napierała, który za celebransem apelował, by naród, a szczególnie ci, którym została powierzona władza, dostrzegli to, co jest najważniejsze. Nie będzie narodu bez dzieci. Jest ich coraz mniej i to doprowadza do tego, że na naszych oczach naród po prostu wymiera. Lansuje się coraz częściej pseudo związki, a nie rodzinę. Rodzina jest najważniejsza. Jej przykładem niech będzie Święta Rodzina. - Natura jest naturą i nie wolno jej gwałcić - wołał Biskup Ordynariusz, I tak, media, które bronią normalnej rodziny i promują ją są dziś niemile widziane. Próbuje się je wyrzucić z życia społeczeństwa. Telewizja Trwam i Radio Maryja jest takim niepożądanym medium. Bp Napierała zapewnił o. Tadeusza, dyrektora Radia Maryja, że dołożymy wszelkich starań, by zło nie zwyciężyło, by telewizja znalazła się na platformie multipleksu. Będziemy się modlić wierząc, że św. Józef pomoże.   

- Księdzu biskupowi Stanisławowi, Pasterzowi tej diecezji za perełki wypływające z serca pełnego patriotyzmu, z umysłu oświeconego łaską Ducha Świętego a także i z wielkiej troski o naród Polski z całego serca tutaj wszyscy dziękujemy – powiedział bp Grzegorz Kaszak przed udzieleniem błogosławieństwa.

Tekst i foto Arleta WencwelHomilia ks. bpa Grzegorza Kaszaka


Galeria fotografii

Przeglądaj galerię wersji Flash

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej