Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-03-16 10:16:03

Wielkimi krokami zbliża się 20. rocznica ustanowienia naszej diecezji kaliskiej, której patronem jest św. Józef. Jak mi wiadomo diecezja została ustanowiona 25 marca 1992 przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Tradycja głosi, że początki obrazu sięgają 1670 roku, kiedy to za przyczyną św. Józefa został uleczony ciężko chory mieszkaniec wsi Szulec. Jako wotum ufundował on obraz Świętej Rodziny i umieścił go w kaliskiej kolegiacie w podarowanym przez siebie ołtarzu. Opowiadał, że dotknięty paraliżem prosił Boga, aby skrócił jego cierpienie. Podczas snu zjawiła mu się sędziwa osoba nakazując namalowanie obrazu św. Józefa, gdzie po prawej stronie ma być Najświętsza Maryja, po lewej św. Józef, zaś po środku Dziecię Jezus prowadzone za rączki przez Rodziców. Nad Nim miał unosić się Duch Święty w promieniach, a na samej górze Bóg Ojciec. Ciężko chory człowiek opowiedział swój sen sprawdzonemu artyście, który na jego życzenie namalował obraz Świętej Rodziny. We śnie usłyszał jeszcze słowa: „Idźcie do Józefa” oraz że po oddaniu obrazu do kolegiaty zostanie uzdrowiony. Po namalowaniu obrazu Świętej Rodziny i po powieszeniu go w kolegiacie ciężko chory ucałował obraz i został uzdrowiony. Tradycja głosi, że od chwili umieszczenia obrazu w kolegiacie zaczęły się dziać cuda, które rozsławiły imię św. Józefa po całym kraju. Ówczesny kustosz przytacza około 600 cudownych uzdrowień oraz tysiące łask otrzymanych od św. Józefa.

Św. Józef nazywany jest przez pielgrzymów „wielkim, cichym patronem”. A teraz pytanie do redakcji. Podobno nasza młoda diecezja składa się z części sześciu diecezji. Wiem, że nasza parafia w Wielowsi (dekanat koźmiński) należała do archidiecezji poznańskiej. Jakie więc jeszcze diecezje oddały nam po trochu ze swoich części, aby można było utworzyć diecezję kaliską?

Maria

 

Od redakcji: Oprócz archidiecezji poznańskiej w skład naszej diecezji weszły części archidiecezji: gnieźnieńskiej, wrocławskiej oraz diecezji: częstochowskiej, opolskiej, włocławskiej.

 
Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 11

Opiekun nr 11(524) od 20 maja 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in o nowych powołanych w diecezji kaliskiej.

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej