Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-03-07 09:49:54

Łaskawe chrześcijaństwozaskoczeni laska

Jest taka piosenka: ,,Łaską jesteśmy zbawieni, z łaski możemy tu stać, łaską Twą uzdrowieni i przez Baranka krew”. To Boża łaska daje nam zbawienie, jeśli tylko pozwolimy jej działać, a miłosierdzie Boże jest niezmierzone. Tak samo łaski dostępują dobrzy i źli, uczciwi i przestępcy, ratujący życie i mordercy, jeśli tylko uwierzą w Bożą moc. Czy zatem wynika z tego, że nie trzeba być dobrym? Nie trzeba starać się i dążyć do świętości, bo możemy dostąpić łaski, nawet na łożu śmierci? ,,Przenigdy!” - mówi św. Paweł i Philip Yancey w książce ,,Zaskoczeni łaską”. To książka z kilku powodów niezwykła. Po pierwsze przypomina nam, co jest w chrześcijaństwie najważniejsze. Autor opowiada o ekumenicznym spotkaniu przedstawicieli różnych religii i różnych kultur, podczas którego dyskutowano o wierze. Wszyscy zastanawiali się, co jest takiego szczególnego, co wyróżnia chrześcijaństwo, bo niewątpliwie jest ono religią niezwykłą. Wtedy C. S. Lewis (tak, tak, ten znany z ,,Opowieści z Narni”, ale przede wszystkim chrześcijanin piszący znakomite eseje wokół tematów wiary) powiedział, że charakteryzuje nas łaska. Zjawisko łaski. Tak było za czasów Jezusa, który gdy chodził po ziemi okazywał łaskę i niezgłębione miłosierdzie grzesznikom, dlatego lgnęli do niego wszyscy słabi i poranieni. Autor książki zadaje pytanie, czy dzisiaj ciało Chrystusa, którym jest Kościół nadal pełni takie zadanie, czy lgną do niego wszyscy grzesznicy, czy może boją się oceniania i potępiania, do którego przywykli w ostatnich latach. Do jakiego stopnia my, chrześcijanie wcielamy w życie łaskę, którą darmo otrzymaliśmy i darmo powinniśmy dawać. Na początku Yancey opowiada o samym słowie ,,łaska”, które nazywa ostatnim z wzniosłych słów, bo ma ono w języku angielskim bardzo pozytywne znaczenia i dobrze się kojarzy. U nas, w języku polskim jest nieco inaczej, mało kto chciałby być ,,na czyjejś łasce”, dostać coś ,,z łaski”, a kiedy chcemy komuś niezbyt uprzejmie odpowiedzieć na odmowę pomocy stosujemy wyrażenie ,,bez łaski”. Oprócz ułaskawienia przez sąd czy prezydenckiego prawa łaski to słowo nie kojarzy się w Polsce najlepiej, a to źle! Bo łaska, zwłaszcza łaska Boża to najwspanialsze, co nas może w życiu spotkać. Pokazuje to właśnie ta książka, bo pełna jest ludzkich historii, w których ludzie zmagają się z łaską, której dostępują lub na którą czekają, ale także odrzucają. Wszystko to zostało wplecione idealnie w tło amerykańskiej kultury. Być może niektórym czytelnikom ,,obce” podwórko może przeszkadzać, ale problemy, które porusza Yancey powoli stają się aktualne także w naszym kraju. Inne zagadnienia, jak np. segregacja rasowa są bardzo ciekawym elementem historii USA i warto coś na ten temat wiedzieć. 

Jest rozdział o wypaczeniach związanych z łaską, kiedy ktoś twierdzi, że nie trzeba dobrze czynić, bo wystarczy łaska, która wszystko usprawiedliwia dzięki Bożemu miłosierdziu. Jest też rozdział o tym, że łaska nie jest sprawiedliwa, bo jest tak niepojęta, jak sama Boża sprawiedliwość, jedyna i słuszna. Yancey przypomina, że teraz nie powinniśmy stosować zasady ,,oko za oko”, ale miłować nieprzyjaciół, modlić się za nich, tymczasem chrześcijanie w obronie swojej religii często potrafią zionąć nienawiścią. Niewielka część książki jest poświęcona powiązaniom religii i polityki, Kościoła i państwa, tutaj autor prezentuje swoje zdanie na ten temat i można się z nim nie zgadzać, ale trudno odmówić słuszności twierdzeniu, że ,,gdzie zaczyna się władza, kończy się łaska”. Książka jest do kupienia w empiku i w księgarniach internetowych.

 

Historyczne porwaniezlodziej w sutannie

Niedawno zakończyła się w naszej diecezji peregrynacja kopii Obrazu Pani Jasnogórskiej. Przed jej rozpoczęciem opublikowaliśmy na naszych łamach cykl artykułów o historii samego Obrazu. W jednym z nich wspominaliśmy o przeniesieniu na ekran historii porwania Matki Bożej Częstochowskiej w czasach Polski Ludowej, kiedy to władze ,,uwięziły” Obraz na Jasnej Górze, by nie mógł peregrynować po Polsce. Przedsięwzięcia podjął się (to znaczy przedsięwzięcia zobrazowania historii porwania, a nie samego porwania) Teatr Telewizji. Dzisiaj można kupić film na dvd ,,Złodziej w sutannie” z Arturem Żmijewskim w roli głównej. Zapewne chętnie zapoznają się z tym obrazem szczególnie fani ojca Mateusza, znanego z telewizyjnego serialu. 

Artur Żmijewski wcielił się tutaj w rolę ks. Józefa Wójcika, wielokrotnie karanego przez ludową władzę kapłana, który niejednokrotnie siedział w więzieniu. To właśnie on chce wykraść Obraz z Jasnej Góry na uroczystości peregrynacyjne w Radomiu. Najpierw informuje o tym swojego proboszcza (w tej roli znakomity Marian Opania), a pomaga mu wikariusz z tej samej parafii (gra go Jacek Braciak). Do pomocy księżom zostają przydzielone dwie siostry zakonne, które mają Obraz wywieźć z Częstochowy nysą. Wcieliły się w nie: Maria Peszek i Agata Buzek. O całej akzji wiedział Prymas Polski (Olgierd Łukaszewicz), a na samą uroczystość nawiedzenia przyjechał do Radomia także ks. kardynał Wojtyła.  O znanych aktorach występujących w tym spektaklu można by mówić długo, bo jest ich wielu i naprawdę warto zobaczyć ich w tych nietypowych rolach, a przy okazji przypomnieć sobie tę wspaniałą historię.  Zdjęcia były robione między innymi na terenie jasnogórskiego klasztoru.

 

Muzyka

Do niedawna na wysokich miejscach wszystkich polskich list przebojów utrzymywał się utwór zespołu Zakopower ,,Boso”. Biorąc pod uwagę genialny w swej prostocie tekst mówiący w gruncie rzeczy o wierze, wcale nie wydaje się to takie oczywiste w dzisiejszych czasach. Jednak fakt pozostaje faktem i warto odnotować, że już niedługo zespół Zakopower zagości w Kaliszu i zaprosi wszystkich fanów na koncert. Rytmów góralskich, co wcale nie znaczy, że staroświeckich i ludowych, będzie można posłuchać oczywiście po zakończeniu Wielkiego Postu, bo 28 kwietnia br. Sebastiana Karpiel-Bułecka będzie można zobaczyć w hali OSRiR, ul. Łódzka 19-29 w Kaliszu. Bilety w cenie 50 zł są już w sprzedaży w sieci TICKET PRO oraz w salonach EMPiK, Media Markt, Media Ekspert Sprzedaż tradycyjna rozpoczęła się 1 marca. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 504 180 205, tam też można pytać o zamówienia większej ilości biletów.

 

Teatr

21 marca Teatr Scena Współczesna z Warszawy zaprasza na spektakl dla młodzieży ,,Biblia w skróconej wersji”. Będzie to podróż po Starym i Nowym Testamencie, ale bardzo nietypowa, bo nie tylko skrócona, ale też bardzo nowoczesna i przystosowana do współczesnego, młodego widza. Najważniejsze historie z księgi wszechczasów przedstawione z przymrużeniem oka. Trzech aktorów, a co ważne mężczyzn, odgrywa bohaterów: od Abrahama po Jana Chrzciciela, od Ewy przez Salome po Marię Matkę Jezusa. Król Salomon zaśpiewa przebój w stylu Jerzego Połomskiego o podejmowaniu trudnych decyzji, Trzej Królowie zagubią się na pustyni prowadzeni przez gwiezdną nawigację, a narodziny Jezusa zostaną przekazane na żywo tysiącom widzów Jeruzalem TV. Bilety można kupić za 15 zł od osoby. Przy zakupie powyżej 40 sztuk biletów – cena jednostkowa wynosić będzie 14 zł od osoby. Opiekunowie nie płacą za bilet.

 
Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej