Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-02-25 16:42:41

I Niedziela Wielkiego Postu

Kuszenie

Z Ewangelii według Świętego Marka

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. Czterdzieści dni przebył na pustyni, kuszony przez szatana. Żył tam wśród zwierząt, aniołowie zaś Mu usługiwali. 

Po uwięzieniu Jana przyszedł Jezus do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

 

Czytanie z Księgi Rodzaju

Tak rzekł Bóg do Noego i do jego synów: „Oto Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie; z wszelką istotą żywą, która jest z wami: z ptactwem, ze zwierzętami domowymi i polnymi, jakie są przy was, ze wszystkimi, które wyszły z arki, z wszelkim zwierzęciem na ziemi. Zawieram z wami przymierze tak, iż nigdy już nie zostanie zgładzona żadna istota żywa wodami potopu i już nigdy nie będzie potopu niszczącego ziemię”. 

Po czym Bóg dodał: „A to jest znak przymierza, które Ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy: Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną i ziemią. A gdy rozciągnę obłoki nad ziemią i gdy ukaże się ten łuk na obłokach, wtedy wspomnę na moje przymierze, które zawarłem z wami i z wszelką istotą żywą, z każdym człowiekiem; i nie będzie już nigdy wód potopu na zniszczenie jakiegokolwiek jestestwa”.

Czytanie z Pierwszego listu Świętego Piotra Apostoła

Najdrożsi: Chrystus raz umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić; zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia Duchem. W nim poszedł nawet ogłosić zbawienie duchom zamkniętym w więzieniu, niegdyś nieposłusznym, gdy za dni Noego cierpliwość Boża oczekiwała, a budowana była arka, w której niewielu, to jest osiem dusz zostało uratowanych przez wodę. 

Teraz również zgodnie z tym wzorem ratuje was ona we chrzcie nie przez obmycie brudu cielesnego, ale przez zwróconą do Boga prośbę o dobre sumienie, dzięki zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. On jest po prawicy Bożej, gdyż poszedł do nieba, gdzie poddani Mu zostali aniołowie i Moce, i Potęgi. 

 

Pustynia drogą do Boga

Rozpoczynamy Wielki Post i kolejny raz słyszymy o Jezusie, który udaje się na pustynię. Wydaje się, że inaczej nie można tak już musi być. Czterdzieści dni Jezusa na pustyni przypomina o czterdziestu latach wędrówki przez pustynię do ziemi obiecanej. Jakby pustynia stawała na drodze człowieka do Boga. Chcesz spotkać Boga musisz przejść przez pustynię. Dlaczego? Przecież z Egiptu do ziemi obiecanej można było przejść o wiele szybciej, Jezus mógł od razu udać się Galilei, czekało tak wielu chorych, opętanych? Pustynia, która nie jest ani miłym, ani przyjemnym miejscem dla człowieka. Tam nie ma warunków do życia, nie da się żyć. A jeżeli to tylko z czyjąś pomocą. Może to jest bardzo ważne w zamyśle Boga, który zaprasza, kieruje człowieka na pustynię, doświadczenie własnej bezsilności? Izraelicie przetrwali na niej czterdzieści lat tylko dlatego, że Bóg ich karmił i ochraniał. Jezusowi jak słyszymy również usługiwali aniołowie. Pustynia jako miejsce próby, dojrzewania, dorastania do poznania i wypełnienia woli Bożej. Izraelici potrzebowali czterdziestu lat, Jezus czterdziestu dni. Ta liczba ma również bardzo symboliczną wymowę. Czas wyznaczony, określony przez Boga. To On jest tym, który zaprasza, kieruje na pustynię i daje czas.

Człowiek boi się pustyni, broni się przed nią, udaje się tam tylko wówczas gdy jest to konieczne. Izraelici doświadczając trudności chcieli wracać do Egiptu. Jezus zostaje przez Ducha wyprowadzony na pustynię. To bardzo łagodne tłumaczenie greckiego terminu, który w brzmieniu dosłownym należałoby oddać przez wypędzenie na pustynię. Jezus daje się prowadzić Duchowi Świętemu, ale doświadcza także ludzkiej kruchości i słabości. W tym zmaganiu jest bardzo bliski człowiekowi, każdemu z nas. Podobnie dzieje się zwłaszcza wówczas, gdy człowiek podejmuje radykalną decyzję życia według ducha. Wówczas rodzi się największy opór, odzywają się wszystkie słabości.

Pustynia to także czas próby, pokusy, sprawdzian naszej wierności. Jezus na pustyni spotyka szatana, jest przez niego kuszony. Ewangeliści Mateusz i Łukasz przedstawiają dokładny opis kuszenia, trzech kolejnych pokus, jakim poddany zostaje Chrystus. Ma to miejsce pod koniec Jego pobytu na pustyni. Według relacji św. Marka kuszenie trwało przez cały czas pobytu Jezusa na pustyni. Może ktoś pomyśleć: w takim razie po co ta pustynia? Gdyby Jezus tam nie poszedł, nie byłby kuszony? Ale czy możemy być tego pewni? Szatan znajdzie człowieka wszędzie. Przed pokusą nie można uciec, trzeba się z nią spotkać, spotykać codziennie i zwyciężać.

Ale pustynia to nie tylko czas kuszenia, także oczyszczenia, umocnienia. Jezus zwycięża wszystkie pokusy i tak umocniony rozpoczyna głoszenie Ewangelii. Pustynia to także czas doświadczenia bliskości Boga, jego troski o człowieka, czas modlitwy, postu, pokuty. A od tego wszystkiego będzie odciągał szatan. Przed nami Wielki Post, zaproszenie na pustynię. Czyli do zostawienia tego wszystkiego, co przeszkadza w spotkaniu z Bogiem, w pokonywaniu wszelkich pokus. Pustynia to miejsce, gdzie nie dociera cywilizacja, nie ma telewizji, internetu, komórek i tym podobnych udogodnień. Postarajmy się przeżyć tak może jeden dzień w tygodniu, np. piątek, a może kilka dni w całym tym okresie? To wręcz konieczne, aby usłyszeć Ewangelię, podjąć wezwanie do nawrócenia. 

 ks. Michał Pacyna

 

 

Słowo Boże na każdy dzień

I Niedziela Wielkiego Postu

26 lutego

Rdz 9,8-15; Ps 25; 1P 3,18-22;
Mk 1,12-15

Poniedziałek, 27 lutego

Kpł 19, 1-2.11-18; Mt 25, 31-46

Wtorek, 28 lutego

Iz 55, 10-11; Mt 6, 7-15

Środa, 29 lutego

Jon 3, 1-10; Łk 11, 29-32

Czwartek, 1 marca 

Est 14,1.3-5.12-14; Mt 7,7-12

Piątek, 2 marca

Ez 18,21-28; Mt 5,20-26

Sobota, 3 marca

Pwt 26, 16-19; Mt 5, 43-48

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej