Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-02-13 10:50:27

VI Niedziela Okresu Zwykłego

Uzdrowienie

Z Ewangelii według Świętego Marka 

Pewnego dnia przyszedł do Jezusa trędowaty i upadając na kolana, prosił Go: „Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić”. Zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: „Chcę, bądź oczyszczony”. Natychmiast trąd go opuścił i został oczyszczony. Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił ze słowami: „Uważaj, nikomu nic nie mów, ale idź, pokaż się kapłanowi i złóż za swe oczyszczenie ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich”. Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło, tak że Jezus nie mógł już jawnie wejść do miasta, lecz przebywał w miejscach pustynnych. A ludzie zewsząd schodzili się do Niego. 

Czytanie z Księgi Kapłańskiej 

Tak powiedział Pan do Mojżesza i Aarona: „Jeżeli u kogoś na skórze ciała pojawi się nabrzmienie albo wysypka, albo biała plama, która na skórze jego ciała jest oznaką trądu, to przyprowadzą go do kapłana Aarona albo do jednego z jego synów kapłanów. Trędowaty, który podlega tej chorobie, będzie miał rozerwane szaty, włosy w nieładzie, brodę zasłoniętą i będzie wołać: „Nieczysty, nieczysty!”. Przez cały czas trwania tej choroby będzie nieczysty. Będzie mieszkał w odosobnieniu. Jego mieszkanie będzie poza obozem”. 

Czytanie z Pierwszego listu św. Pawła Apostoła do Koryntian 

Bracia: Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie. Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego, podobnie jak ja, który się staram przypodobać wszystkim, nie szukając własnej korzyści, lecz dobra wielu, aby byli zbawieni. Bądźcie naśladowcami moimi, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa. 

 

Przyszedł… 

Przyszedł do Jezusa trędowaty, pewnego dnia, dlaczego nie wcześniej? Bo zapewne długo się przygotowywał do tego dnia. Myślał, zastanawiał, bo tak na prawdę wiele ryzykował zbliżając się do Jezusa. Jak mówi o tym pierwsze czytanie, człowiek trędowaty był skazany na odosobnienie, nie wolno mu było zbliżać się do zdrowych, powinien ich ostrzegać przed sobą, wołając „nieczysty”. A tutaj wbrew temu wszystkiemu ów człowiek staje przed Chrystusem. Skąd u niego tyle determinacji, a zwłaszcza wiary, że Jezus może go oczyścić? Jego przyjście jest bardzo owocne, doznaje oczyszczenia, uzdrowienia. Ale to dzięki temu, że potrafił pokonać wszystkie trudności i przyjść do Jezusa.

Trąd w znaczeniu duchowym jest symbolem grzechu. W takim rozumieniu wszyscy jesteśmy trędowaci, dotknięci tą dziwną chorobą, której objawy są bardzo różne. Jak trąd niszczy ciało, tak grzech niszczy naszą duszę. Im dłużej w nim trwamy, tym objawy są poważniejsze. Dla trędowatego jedynym ratunkiem był Jezus. Podobnie jest z grzechem - tylko Chrystus może nas uleczyć. Różnica jest ogromna między trądem a grzechem, ale warunek uzdrowienia ten sam. Trzeba przyjść do Jezusa. Trędowaty przyszedł, choć ryzykował bardzo wiele, własne życie. Człowiek dotknięty grzechem często boi się przyjść. Zdarza się, że przychodzi po długim czasie, a niekiedy zabraknie czasu, aby przyjść. Dlaczego to jest takie trudne? Przecież fizycznie nie ma żadnego niebezpieczeństwa. Od strony duchowej sakrament pojednania objęty jest absolutną tajemnicą. A jednak jest coś, a może bardziej trzeba powiedzieć, ktoś kto blokuje, zatrzymuje. Czy to nie jest kolejny dowód na istnienie osobowego zła, szatana? Jak pomóc sobie, jak pomóc innym w takiej sytuacji?

Popatrzeć na Chrystusa i posłuchać tego, co mówi. „Tego, który do Mnie przychodzi, precz nie odrzucę” (J 6, 37). „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11, 28). I bardzo wiele innych słów i sytuacji, w których ludzie przychodzący do Jezusa otrzymywali to, o co prosili. Chociażby przepiękny obraz miłosiernego ojca, który z otwartymi ramionami i wielką radością przyjmuje marnotrawnego syna. Ale syn musiał przyjść, ile kosztowała go ta decyzja? W sakramencie pojednania Jezus jest najważniejszy, On uzdrawia, On przebacza. Nie człowiek, kapłan, który w jego imieniu mówi „ja odpuszczam tobie grzechy”. Bardzo ważne, aby o tym pamiętać, aby nie zatrzymywał nas lęk przed człowiekiem, co sobie o mnie pomyśli, co powie?

Pomocą mogą być także świadectwa, tych którzy jak ów trędowaty odważyli się i przyszli poprosić o przebaczenie. Ogromna radość, ulga, kamień, który spadł z serca, zdziwienie, dlaczego ja byłem taki głupi, naiwny, tak długo czekałem? No właśnie, dlaczego dajemy się trzymać na dystans najlepszego lekarza? Wystarczy przyjść i poprosić. Może to jest takie trudne, że trzeba poprosić? Choć w przypadku grzechu jest jeszcze jedna zasadnicza różnica. To przyjście, pojednanie, przebaczenie po wielu perturbacjach, po długiej przerwie jest przełomowe, ale nie można na nim poprzestać. Potrzebne jest także późniejsze przychodzenie, najlepiej regularne comiesięczne. Wówczas już dużo łatwiej i prościej. Dzisiejsza Ewangelia kończy się stwierdzeniem: „A ludzie zewsząd schodzili się do Niego”. Obecnie niedziela również gromadzi nas wielu wokół Jego ołtarza, co robić, aby to przychodzenie, bycie stawało się owocniejsze, aby przychodziło nas jak najwięcej? 

ks. Michał Pacyna


Słowo Boże na każdy dzień

VI Niedziela Okresu Zwykłego, 12 lutego

Kpł 13, 1-2. 45-46; Ps 32; 

1 Kor 10,31-11,1; Mk 1,40-45

Poniedziałek, 13 lutego

Jk 1,1-11; Mk 8,11-13

Wtorek, 14 lutego

Dz 13,46-49; Łk 10,1-8

Środa, 15 lutego

Jk 1,19-27; Mk 8,22-26

Czwartek, 16 lutego

Jk 2,1-9; Mk 8,27-33

Piątek, 17 lutego

Jk 2,14-24.26; Mk 8,34-9,1

Sobota, 18 lutego

Jk 3,1-10; Mk 9,2-13

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej