Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-01-30 12:44:28

Nauczanie papieskie

Wychowywać do pokoju

Weszliśmy w nowy rok i jak zawsze 1 stycznia wraz z Maryją Bożą Rodzicielką modliliśmy się o pokój, obchodząc 45 Światowy Dzień Pokoju. Papież Benedykt XVI kontynuując tradycje swoich poprzedników wystosował na ten dzień Orędzie zatytułowane „Wychowanie młodzieży do sprawiedliwości i pokoju”. Miniony rok pozostawił po sobie czarne wizje kryzysu ekonomicznego i gospodarczego. W tej perspektywie potrzebna jest nowa nadzieja pozwalająca pokonać frustrację i zniechęcenie. Istotne jest, aby uświadomić sobie, że same korzenie kryzysu są kulturowe i antropologiczne. 

Kryzys wynika nie z braku dóbr materialnych, ale z niewłaściwego podejścia do nich i niesprawiedliwego gospodarowania nimi. Już nie raz pisaliśmy, że wiele konfliktów rodzi się z braku sprawiedliwości społecznej, dlatego pokój i sprawiedliwość są ze sobą powiązane. Papież jest przekonany, że zapał i skłonność do idealizmu jaką prezentuje młodzież, może dać światu nową nadzieję. Demonstracje wielu młodych w różnych częściach świata świadczą o poczuciu niesprawiedliwości i wyrażają bunt i pragnienie czegoś nowego, co da nadzieję i lepsze perspektywy życia. Jednocześnie jednak te demonstracje ukazują, jak młodzi ludzie są zagubieni, w swoim buncie nie do końca wiedzą jaką drogą iść. Swoją wielką energię do działania i dokonywania zmian przekształcają niestety także w przemoc, która pogłębia tylko poczucie bezsilności. Ojciec Święty dostrzega więc wielką potrzebę wychowania młodzieży do sprawiedliwości i pokoju. „Kościół patrzy na młodych z nadzieją, pokłada w nich ufność i zachęca ich, by dążyli do prawdy, by bronili wspólnego dobra, by ich perspektywy były otwarte na świat, a oczy zdolne do widzenia «rzeczy nowych» (Iz 42, 9; 48, 6)!”. Staje przed nami sprawa wychowania, która jest fascynującą, ale i najtrudniejszą przygodą życia. Wychowanie to spotkanie dwóch wolności. Wolności osoby dorosłej, wychowawcy i wolności młodego człowieka, ucznia. Prawdziwa wolność łączy się z odpowiedzialnością i ta odpowiedzialność potrzebna jest ze strony młodego człowieka, aby był otwarty i pozwolił się prowadzić do poznania rzeczywistości. 

Uczeń wolność poznania powierza w ręce wychowawcy. Wychowawca zatem musi wykazać się odpowiedzialnością za ucznia dając w darze to, co posiada nie w sensie materialnym, ale na poziomie wiedzy doświadczenia i mądrości. Wychowanie nie może być tylko przekazaniem zasad, reguł i informacji. Potrzebne jest autentyczne świadectwo, które jest dużo bardziej silniejsze i przekonujące niż suche informacje. Dobry wychowawca to ten, który nie tylko wie jak należy żyć i postępować, ale ten, który żyje tym co głosi. Pierwszym miejscem, w którym urzeczywistnia się prawdziwe wychowanie do sprawiedliwości i pokoju jest rodzina. Rodzice są pierwszymi wychowawcami, w rodzinie uczy się solidarności międzypokoleniowej, umiejętności przebaczania i otwarcia na drugiego, szanując określone zasady. Nie zawsze jednak rodzina może w pełni spełniać swoją funkcję wychowawczą, gdyż coraz trudniej jest zapewnić dzieciom najważniejsze dobro jakim jest obecność rodziców. Związane jest to z warunkami pracy nieraz także z koniecznością migracji. Tutaj papież zwraca się do liderów politycznych, aby mieli na uwadze rodzinę oraz wspierali macierzyństwo i ojcostwo, wspierając i dbając o rodziny jednocześnie ukazywali przejrzysty obraz polityki jako prawdziwej służby dla dobra wszystkich. Nikt chyba nie ma już wątpliwości jak wielką rolę odgrywają dzisiaj media i wpływają na wszystkie dziedziny życia. Ich rola wychowawcza jest bardzo istotna, stąd gorący apel, aby z tej roli wywiązywały się dobrze i swoim przekazem wpływały na pozytywną formację osoby.

 ks. Paweł Guździoł

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 15(528) od 15 lipca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacje z wczasorekolekcji w Odolanowie

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej