Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-01-23 10:22:45

Gdzie leży kardynalski kapelusz?

Przez wiele lat z Kościoła w USA dochodziły do nas

niemal wyłącznie złe wiadomości, głównie o skandalach,

mogło się wydawać, że już się z nich nie podniesie, a jednak.

Nowy Rok za nami, ale fajerwerki, czy może raczej wystrzały, nie skończyły się. Daleki jestem od oceniania, ale niepokoi mnie, gdy funkcjonariusz prokuratury wojskowej próbuje się postrzelić, albo próbuje pokazać, że się próbuje postrzelić. Bo w wojsku z bronią to trzeba bardzo ostrożnie. Zapalny teren. Pozostając przy tematach zapalnych, słyszymy, że jeszcze dobrze gazu łupkowego nie znaleźliśmy, a już zdążyliśmy się dorobić korupcji na tym odcinku. A skoro już jesteśmy przy kwestiach prawnych, to przypomnijmy, że co prawda Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jeszcze nie rozpatrzyła odwołania redemptorystów w sprawie koncesji na kanał cyfrowy na multipleksie, ale już porozdawała wszystkie dostępne miejsca. A skoro już jesteśmy przy telewizji, to... i można tak bez końca. 

Lepiej wróćmy na nasz teren. Teren Kościoła. Ojciec Święty podniósł do godności kardynalskiej 22 hierarchów i jest pośród nich arcybiskup Nowego Jorku Timothy Dolan. Bardzo mi się spodobały jego pierwsze komentarze, które świadczą o poczuciu humoru, dystansie do samego siebie, a także przywiązaniu do miasta, w którym Kościół go postawił. Otóż opowiadał abp Dolan, że kiedy się dowiedział o nominacji najpierw zadzwonił do swojej mamy, z wiadomością, że papież mianował go kardynałem. „Najwyższy czas!” - miała odpowiedzieć mama, która –  jak powiedział nowy kardynał – jak każda mama wierzy, że dla jej syna nie ma rzeczy niemożliwych. Nie wiem, ilu purpuratów zdecydowałoby się na ujawnienie tego sympatycznego dialogu. Kardynał Dolan powiedział również, że przez tę nominację papież Benedykt XVI  „jakby położył kardynalski kapelusz na czubku Empire State Building, albo na Statui Wolności, albo na boisku stadionu Jankesów”, podkreślając wielkie znaczenie nowojorskiej metropolii. 

W stanie Nowy Jork (nie mylić z miastem) żyje prawie 10 milionów katolików, z czego 2,6 miliona na terenie Manhattanu, Bronxu i Staten Island, które należą do Archidiecezji. I jeszcze jeden fakt: z ostatnich badań wynika, że 90% kapłanów w USA, gdzie notabene liczba katolików w ubiegłym roku nieznacznie wzrosła, uważa się za szczęśliwych. Dobre wieści zawsze mile widziane, prawda?

 Ks. Andrzej Antoni Klimek

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej