Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2012-01-05 12:09:54

Boże Narodzenie

Od ponad trzech tygodni na parkingach przed centrami handlowymi i supermarketami stało więcej aut niż na giełdach samochodowych. Konta bankowe będą znacznie pomniejszone i zostaną raty kredytów do spłacania. Nagle w telefonie odkrywa się numery kontaktów dawno już zapomnianych, nieużywanych od… roku? 

Zostałam oddelegowana na świąteczne zakupy. Dostałam oczywiście listę, bo bez niej nawet nie chciałam ruszyć się za próg domu. Kiedy już znalazłam wolne miejsce do zaparkowania, niezmiernie się ucieszyłam. W pewnym momencie wydawało mi się to niemożliwe, naprawdę. W samym ogromnym sklepie trudno było mi się poruszać. Po pierwsze z powodu tłumów (przed którymi coraz częściej czuję lęk i obawiam się, że może on przeistoczyć się w fobię), po drugie przez gęsto rozstawione regały, stoiska i dodatkowe kosze… oczywiście z niezbędnymi każdemu człowiekowi produktami, które koniecznie musi nabyć. Trzecim powodem był szeroki wózek. Po pewnym czasie nawet i kulturysta zacząłby narzekać na jego wagę. 

Nigdy nie spodziewałabym się, że na Boże Narodzenie ludzie niemalże kompletnie zmienią sens świętowania. W jednym z dialogów mąż strofował żonę, że nie powinni brać tak drogiego prezentu dla córki tego a tamtego, bo oni zawsze przynoszą w dużo mniejszych cenach prezenty dla nich i byłoby to niesprawiedliwe, by oni takie kwoty poświęcali, a w zamian dostawali o wiele mniej. Zawsze wydawało mi się, że prezenty powinny być dawane szczerze, nie z przymusu. Cóż, to tylko moje zdanie. Spotkałam niejednego męża, który pchał przed sobą przynajmniej tonę zapasów żywnościowych, a obok niego wrzeszczącą żonę. Zapewne jego własną. Przy stoisku z mandarynkami pozostały już tylko takie, którymi się można rzucać. Jakby przez cały dział warzyw i owoców przebiegło stado rozwścieczonych byków. Oh, mandarynki w końcu z Hiszpanii… 

Wydostałam się wreszcie z supermarketu i wróciłam do domu. Tam zajęłam się przygotowywaniem się do świąt Bożego Narodzenia i spokojnie czekałam, aż nadejdzie Wigilia. A tymczasem w wielu domach… Wymyślność dań, stół wręcz uginający się od jedzenia, a na deser środki na wzdęcia i przeczyszczenie. Prezenty skupiły na sobie większą uwagę niż chęć spędzenia z rodziną i przyjaciółmi wspólnego czasu. Wszystko dlatego, że wypada. Wypadało także rozesłać sklecone w Internecie wierszyki poprzez sms-y albo e-maile. A te wyrażane słownie… zazwyczaj były jak ksero. Wszystko tak samo i na pokaz. 

Ja nigdy nie chciałam takich świąt. Bardzo współczuję tym, którzy właśnie w taki konsumpcyjny pozbawiony uroku i miłości sposób spędzają trzy dni. Oglądają po raz setny te same komedie na tych samych kanałach telewizyjnych. Część jedzenia wyniesionego ze sklepów nie zostaje zjedzona i trafia do kosza. I na co było stanie w kolejkach? Przez wyprzedaże poświąteczne w Wielkiej Brytanii w przepychankach przed wejściem do sklepu życie stracił 18-letni chłopak… ofiara shoppingu. Napieranie jak w panice, niczym uciekający z pożaru. Ten cały amok i żądza wyniesienia toreb z zakupami… Chciałabym, by w Boże Narodzenie zaczęli ze sobą rozmawiać ludzie wcześniej pokłóceni, by nie byli smutni Ci, którzy od dawna nie zaznali szczęścia. Trzy dni wykorzystać maksymalnie na nadrobienie zaległych rozmów, jakie nie zdążyły odbyć się wcześniej. Chcę miłości i dobra w święta, bo narodzona miłość to narodzony Bóg. 

Kasia Smolińska

 
Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej