Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2011-12-22 11:51:23

O Jezusie, domu i kościele

Pan Jezus znalazł dom dla swoich narodzin w skromnej wykutej w skale stajni i taki dom Mu wystarczył. Kościół jest naszym domem i tylko od nas zależy, jaki on będzie, ale też taki musi nam wystarczyć.

Zbliża się Boże Narodzenie i moja pierwsza myśl biegnie ku Jezusowi, Bogu – człowiekowi, który w pewnym momencie swojego istnienia był malutkim, mikroskopijnym embrionem, a mimo to już wtedy był i Bogiem i człowiekiem. Dziwię się, że choć tak wielu ludzi na świecie świętuje Boże Narodzenie, to ciągle jeszcze miliony takich malutkich człowieczków, jakim był kiedyś Jezus, nie mają pewności, że przeżyją pierwsze miesiące swojego istnienia i ujrzą światło dzienne. I jestem dumny, że mój Kościół pozostaje dzisiaj najbardziej wyrazistym i niestrudzonym obrońcą tych całkowicie bezbronnych osób.

Druga myśl dotyczy czytanego niegdyś przeze mnie wyznania człowieka, który zmienił miejsce zamieszkania. Jak opisuje, kiedy wraz z żoną i dziećmi znaleźli się w swoim nowym mieszkaniu, jeszcze nieumeblowanym i pełnym kartonów i worków, poczuli się w nim bardzo obco. Do starego mieszkania już nie mieli kluczy i zrobiło im się bardzo smutno. I jakoś tak instynktownie, aby poczuć się w domu poszli do... swojego starego kościoła parafialnego. W tym momencie, kiedy nie mieli już starego domu, a w nowym czuli się obco, w kościele znaleźli rodzinne ciepło.

I trzecia myśl. Podczas gdy po mass mediach galopują pogróżki pewnego polityka, że on się weźmie za księży i ich „wreszcie opodatkuje”, to ja myślę sobie o tym, że w rzeczywistości w naszym kraju każdy ksiądz płaci podatki. Każdy! Powiem więcej, w naszym kraju każdy proboszcz płaci podatek zryczałtowany od liczby mieszkańców parafii, czyli płaci nawet za tych, którzy nigdy do kościoła nie chodzą. Któryś ksiądz płaci podatek nawet za tego krzyczącego posła. 

Tak to wygląda w moim Kościele, i jakkolwiek by nie zaklinali rzeczywistości jego wrogowie, to taki właśnie jest mój Kościół: chroniący najbardziej bezbronnych, dający rodzinę samotnym i rodzinne ciepło tym, którzy z jakichś przyczyn tego ciepła nie znajdują w swoim domu; i płacący podatki nawet od tych synów marnotrawnych, którzy przeciw niemu i Bogu występują. 

Że co? Że nie w każdym swoim przejawie Kościół jest taki idealny? To oczywiste, bo tworzymy go ty i ja, grzesznicy. Ale właśnie ten piękny i grzeszny Kościół jest moim domem.

ks. Andrzej Antoni Klimek

 
Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 12(525) od 3 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
o tym, dlaczego litania ma 33 wezwania i akurat takie, a nie inne?

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej