Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2011-10-14 10:02:03

Najtrudniej jest zgodzić się z samym sobą…

Zgoda nie jest jednoznaczna, nie ma tylko jednej cechy. Jest bardzo złożona i elastyczna. Wymaga kompromisów, bycia tolerancyjnym, lubienia (a nawet i kochania), szanowania, dbania, unikania gniewu… to tylko kilka cech, które wpływają na istnienie zgody lub jej brak. Jak więc żyć w ten sposób z samym sobą?

Jest to o tyle trudne, ponieważ w przypadku braku zgody nie mamy na kogo zwalić winy. Zawsze przecież można powiedzieć o drugiej osobie, tudzież grupie, że utrudnia nam poprawne relacje. A co jeśli sami z sobą nie potrafimy wytrzymać? Czy to jest możliwe? Jest. Doskonałym przykładem jest autodestrukcja w różnych postaciach działań. Zazwyczaj niestety nienawiść do świata i bycie nieszczęśliwym powoduje, że człowiek przelewa frustracje i kieruje zemstę na siebie. Bo ma siebie najbliżej, pod ręką, nie usłyszy od nikogo pretensji, że się na nim wyżywa… Czy można poskarżyć się na własne ja? Nieszczęście krzyczy do otoczenia i pragnie być zauważone, chce pomocy. Świadomość lub nieświadomość – nie zawsze osoba w pełni zna cel destrukcyjnego zachowania. Jak kochać świat, skoro nie kocha się samego siebie? 

Nie kocha się tylko dlatego, że ktoś jest fizycznie piękny, ma dobre wykształcenie, dużo pieniędzy, super znajomych, ma piękny dom, piękne auto, czy jest sławny. Jeśli nawet ktoś uważa, że z tych powodów kocha, to zwyczajnie obrzydliwie kłamie, albo jest niespełna rozumu. 

Życie jest trudne. Jeśli go nie lubimy, to może najpierw trzeba polubić siebie?

Kasia Smolińska
jocasia@poczta.fm

 
Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej