Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2011-08-31 11:55:44

KATOLICKA NAUKA SPOŁECZNA

Nie ma pokoju bez sprawiedliwości,

nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia

Temat Orędzia na Światowy Dzień Pokoju w 2002 roku związany z kwestią sprawiedliwości i przebaczenia miał swoisty wydźwięk w związku z zamachami, jakie miały miejsce 11 września 2001 roku. Obraz zła i przemocy ukazujący swoją siłę nie może przerażać ale powinien pobudzać do ciągłego dawania świadectwa wiary i nadziei we wszechmoc Boga. Jan Paweł II dokonuje bardzo osobistej refleksji, wracając do swoich lat młodości i doświadczenia dwóch systemów totalitarnych, jakimi były nazizm i komunizm. Te doświadczenia pobudzały go do głębokiej modlitwy i refleksji, której towarzyszyło pytanie, jaką podjąć drogę, aby przywrócić porządek moralny tak barbarzyńsko zniszczony? W ciągu tych wszystkich lat doświadczeń i przemyśleń opierając się na objawieniu biblijnym papież jest przekonany, że porządek, który został naruszony może być przywrócony jeżeli połączy się sprawiedliwość i przebaczenie. Filarami prawdziwego pokoju są sprawiedliwość i szczególny rodzaj miłości, jakim jest przebaczenie. 

Należy zauważyć, że przebaczenie i sprawiedliwość nie są sobie przeciwne. Przebaczenie przeciwstawia się zemście, ale nie sprawiedliwości. Przebaczenie polega na zapomnieniu krzywdy, która jednak w imię sprawiedliwości powinna być naprawiona. Tak więc przebaczenie nie pomija sprawiedliwego naprawienia wyrządzonej krzywdy. Zemsta rozumiana nieraz jako sprawiedliwa odpłata za wyrządzoną krzywdę nie zatrzymuje fali zła, tylko jeszcze bardziej je potęguje. Dlatego sprawiedliwość i przebaczenie są konieczne, aby uzdrowić relacje międzyludzkie, naruszone przez przemoc i niesprawiedliwość. Szczególnie w obliczu przemocy wprowadzonej przez zorganizowany terroryzm te dwa filary pokoju jakimi są sprawiedliwość i przebaczenie zyskują jeszcze większe znaczenie. 

Po zakończeniu zimnej wojny terroryzm międzynarodowy stworzył niezwykle przemyślaną sieć powiązań politycznych i ekonomicznych rozciągających się na cały świat. Mając możliwości techniczne i finansowe terroryści zyskują coraz większy potencjał stanowiący zagrożenie dla niewinnych istnień ludzkich. Jak stwierdza papież, terroryzm rodzi się z nienawiści i pogłębia izolację, brak zaufania i zamknięcie się na innych. Podstawą terroryzmu jest brak szacunku dla życia połączony z przemocą, co prowadzi do drastycznych przestępstw przeciwko ludzkości. Dlatego nawet jeśli terroryści walczą z niesprawiedliwością społeczną i chcą dążyć do dobrych celów (naprawy społeczeństwa), to metody ich działania nie mogą być nigdy usprawiedliwione. 

Jednym ze źródeł terroryzmu jest fanatyczny fundamentalizm, który rodzi się z przekonania, że innym można narzucić swoją wizję prawdy. Narzucanie innym przemocą tego, co się uważa za prawdę jest działaniem przeciwko godności człowieka, a tym samym działaniem przeciwko Panu Bogu, gdyż każdy człowiek jest Jego obrazem. Stąd każdy fanatyczny fundamentalizm jest przeciwieństwem prawdziwej wiary w Boga. Terroryzm przedmiotowo traktuje nie tylko człowieka, ale także Boga, robiąc sobie z Niego bożka potrzebnego do osiągnięcia określonych celów. 

Prawda o Bogu jest prawdą o Jego Miłosierdziu, zwłaszcza dla chrześcijan są ważne słowa, których nauczył nas sam Chrystus „odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”.  Przebaczenie jest bardzo ważne dla każdego człowieka, sam potrzebuje, aby mu przebaczono, ale także sam powinien  przebaczyć, aby pokonać w sobie to naturalne pragnienie odpłacenia złem za zło. Przebaczenie jest aktem bardzo osobistym i dotyczy każdej pojedynczej osoby, ale przyjmuje także wymiar społeczny wpływając na relacje między osobami. Potrzebne jest więc przebaczenie na poziomie społecznym dotyczące relacji pomiędzy grupami społecznymi, a także między narodami. Zdolność przebaczenia jest podstawą każdego projektu przyszłego społeczeństwa opartego na sprawiedliwości i solidarności. 

ks. Paweł Guździoł

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 15(528) od 15 lipca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacje z wczasorekolekcji w Odolanowie

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej