Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2011-08-18 10:05:55

Przemienienie w Rososzycy

przemienienie

W parafii św. Marka Ewangelisty w Rososzycy główny odpust związany jest ze świętem Przemienienia Pańskiego. Jego kult w Rososzycy rozwinął się szczególnie w XIX wieku, kiedy to przez Wielkopolskę przeszła epidemia cholery. Choroba siała straszliwe spustoszenie wśród mieszkańców południowej Wielkopolski. W sposób szczególnie dotkliwy odczuli to  mieszkańcy pobliskiego Ołoboku. Wtedy Ołoboczanie wyruszyli z pielgrzymką do Rososzycy i przed obrazem Przemienienia Pańskiego błagali o odejście zarazy, o cud uzdrowienia dla chorych. Rzeczywiście po powrocie nie było już więcej nowych zachorowań i nikt z chorych już nie umarł. W latach 70-tych XX wieku podczas prac remontowych kościoła ówczesny proboszcz ks. dziekan Jarosław Kaszyński postanowił przenieść słynący łaskami obraz do głównego ołtarza i do dzisiaj tam się znajduje.

Tegoroczny odpust jak co roku zgromadził rzesze wiernych z parafii i okolic. Przybyli ze swoimi problemami prosić o wspomożenie, przybyli dziękować przemienionemu na górze Tabor Zbawicielowi za otrzymane łaski. Ale była to szczególna uroczystość, bo oprócz obchodów parafialnego odpustu została odsłonięta tablica upamiętniająca śp. ks. kanonika  Bernarda Slotte, który przez prawie 26 lat był duszpasterzem w rososzyckiej parafii. Jak w homilii powiedział główny celebrans ks. Jan Wolniak, ks. Beniu, był człowiekiem pełnym dobroci i zawsze zadowolonym, uśmiechniętym. Takim zapamiętali go bliscy, znajomi, przyjaciele i parafianie.

Mirosława Kois

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej