Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2011-07-21 12:39:25

KATOLICKA NAUKA SPOŁECZNA

Nauczanie papieskie
W rodzinie rodzi się pokój dla całej rodziny ludzkiej

W naszych refleksjach opierających się na lekturze Orędzi na Światowy Dzień Pokoju cofamy się do roku 1994, był to  Międzynarodowy Rok Rodziny stąd też taki temat orędzia. Temat rodziny jest wciąż niezwykle aktualny i należy go przywoływać zwłaszcza dzisiaj, gdy nie tylko mamy do czynienia z kryzysem rodziny jako podstawowej komórki społecznej, ale powstaje wielkie zamieszanie w odpowiednim zdefiniowaniu, czym jest rodzina i kto ją tworzy w tym pierwotnym znaczeniu. Definicja, która przez wieki funkcjonowała i nikt nie miał żadnych wątpliwości co do jej znaczenia, dzisiaj uważana jest przez niektóre grupy społeczne  jako  niewystarczająca albo niepełna. Ojciec Święty mówiąc o rodzinie wychodzi od aktu stworzenia podkreślając że Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo jako mężczyznę i kobietę (por. Rdz 1, 27). Pełnia obrazu Pana Boga w człowieku zawiera się w mężczyźnie i kobiecie, którym dana jest możliwość przekazywania życia, czyli siła stwórcza. W takiej też rodzinie realizuje się proces wychowawczy, którego jednym z podstawowych elementów jest wychowanie do pokoju. 

 

Rodzina wspólnotą życia i miłości

W swojej roli wychowawczej rodzina zbudowana na miłości i otwarta na dar życia, niesie w sobie przyszłość całego społeczeństwa. Prawdziwa miłość małżonków buduje wspólnotę wynikającą z natury samego małżeństwa, która jest umocniona przez sakrament. W rodzinie rozwijają się podstawowe cnoty i wartości, takie jak szacunek do drugiej osoby, wzajemna akceptacja i umiejętność dzielenia się dobrami. Wszystkie te wartości są istotnym elementem pokoju. Doświadczenie życia w harmonii i pokoju na tym pierwotnym poziomie wspólnoty sprzyja budowaniu pokoju. 

 

Rodzina ofiarą braku pokoju

W przeciwieństwie do swojego pierwotnego powołania do pokoju, niestety często rodzina staje się miejscem konfliktów. Są przypadki, kiedy brakuje tam wzajemnego poszanowania godności drugiej osoby. Relacje zamiast budować na miłości są nacechowane przemocą i dążeniem do podporządkowania jednej ze stron. Problem jest wielki, gdyż nie zawsze widoczny na zewnątrz. W rodzinach na pozór normalnych i przykładnych dokonuje się dramat jednego ze współmałżonków albo dzieci. Przemoc psychiczna, którą najtrudniej zauważyć może niszczyć osobowość i prowadzić do ciągłego poczucia winy. W takich warunkach trudno mówić o kształtowaniu osobowości otwartej na pokój, gdyż brakuje doświadczenia pokoju wewnętrznego.

 

Rodzina protagonistą pokoju

Podstawową komórką społeczeństwa jest rodzina i z tego wynika wielka rola rodziny w budowaniu pokoju. Rodzina jest fundamentem przyszłości społeczeństwa. Przyszłe społeczeństwo zależy od tego jakie dzisiaj są rodziny. Troska o rodzinę jest więc bardzo ważna i papież wskazuje na istotną rolę państwa aby stwarzało odpowiednie warunki do właściwego rozwoju rodziny. Tworzenie praw i warunków do tego aby rodzina żyła w pokoju, także dzięki stabilnej sytuacji materialnej stanowi wielkie wyzwanie dla wszystkich. 

 

Rodzina w służbie pokoju

W końcowej części orędzia Jan Paweł II zwraca się bezpośrednio do rodzin, przede wszystkim do rodzin chrześcijańskich, aby nigdy nie zapominały o tej fundamentalnej misji budowania pokoju. Zwraca się do rodziców aby wychowywali swoje dzieci w duchu pokoju. Zwraca się do dzieci, aby doceniały wartość rodziny, a także pełne marzeń i projektów na przyszłość rozwijały te wartości, które będą prowadziły do pokoju. Zwraca się do dziadków i pozostałych członków rodziny, aby swoim doświadczeniem spajali pokolenia, budując silne więzi łączące przeszłość i przyszłość. Aby rodzina żyła w pokoju tak aby z niej wypływał pokój dla całej rodziny ludzkiej.

ks. Paweł Guździoł

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Artykuły

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej