TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Marca 2024, 07:05
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Artykuły z wydania 24(537)2018

Św. Kolumban Młodszy (543- 615)
ks. Sławomir Kęszka
Św. Kolumban Młodszy (543- 615)

Nie wiadomo kiedy w Irlandii pojawili się chrześcijanie, ale przyjmuje się, że nastąpiło to przed V wiekiem po narodzeniu Chrystusa. Wiemy natomiast, że chrystianizacji Zielonej Wyspy dokonał św. Patryk, który „ochrzcił tysiące” jej mieszkańców, i do swej śmierci w 461 roku, ustanowił hierarchię kościelną i założył klasztory, dające początek monastycyzmowi iryjskiemu.

Kościół pw. św. Benedykta Opata w Chlewie
Renata Jurowicz
Kościół pw. św. Benedykta Opata w Chlewie

Kościół parafialny w Chlewie istniał na pewno już w XIV wieku, a pierwszym proboszczem znanym z imienia i nazwiska był ks. Jan Krowicki. Wiadomo też, że przy kościele istniała szkoła.

Gulasz z pieczoną kalarepą
Gulasz z pieczoną kalarepą

Gulasz to węgierski przysmak, który zawiera m.in. mięso, paprykę i cebulę. Narodził się na węgierskich pastwiskach, skąd pochodzi nazwa dania.

Jasna i ta druga strona księżyca - odcinek 291
Jeremiasz Uwiedziony
Jasna i ta druga strona księżyca - odcinek 291

Mateusz obudził się około 7.00 i nasłuchiwał przez chwilę, czy Bartek był już na nogach, ale poza dobiegającym zza okien delikatnym szumem przejeżdżających samochodów w mieszkaniu panowała idealna cisza.

Maryja i żołnierz z Lichenia
Aleksandra Polewska-Wianecka
Maryja i żołnierz z Lichenia

Najświętsza Maryja Panna, która jest jedną z trojga głównych patronów Polski, uczyniła dla Polaków tyle cudów, że moglibyśmy chyba o nich pisać przez cały rok. Tymczasem opisujemy ledwie kilka z nich i to w dużym skrócie.

A w rodzinie Nowaków (19)
Ewa Makowska
A w rodzinie Nowaków (19)

Wczesnym rankiem w domu państwa Nowaków zadzwonił telefon. Dzieciom nie kojarzył się z niczym niedobrym, ale mama i tata zerwali się na równe nogi. Zawsze w takich sytuacjach obawiali się złych wiadomości. Ktoś zachorował, ktoś odszedł… Tym razem jednak wiadomość była całkiem dobra i oczekiwana.

Deska kuchenna
Deska kuchenna

Chciałam pokazać jak niewielkim nakładem finansowym i własną pracą można przygotować stylową deskę, na której kawałek sera, czy suszonej kiełbasy będzie wyglądać wyjątkowo i smacznie, choć przecież bardzo prosto.

Kochane  i kochające
Katarzyna Kołata (Strzyż)
Kochane i kochające

Żeby coś dać z siebie, trzeba to najpierw otrzymać. Dlatego by prawdziwie kochać innych, konieczne jest doświadczenie miłości – od Boga, od innych i od samej siebie. Jednocześnie, by mądrze troszczyć się o innych, warto pozwolić, by inni zatroszczyli się o nas.

Niezwykła Górka
Renata Jurowicz
Niezwykła Górka

Górka Duchowna to jedno z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych w Wielkopolsce, do którego przybywają liczni pielgrzymi. Kościół jest związany z kultem obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

Organy karla Spiegla  kościół św. marcina w Odolanowie
ks. Jacek Paczkowski
Organy karla Spiegla kościół św. marcina w Odolanowie

Odolanów położony jest 14 km na południowy zachód od Ostrowa, nad rzekami Baryczą, Olszówką, Kurochem i kanałem zwanym Świecą. Nazwa Odolanów pochodzi od imienia Odolana, który miał nadać siedzibie rodowej swe imię.

Pius XII i Powstanie Węgierskie
Aleksandra Polewska-Wianecka
Pius XII i Powstanie Węgierskie

Propaganda komunistyczna konsekwentnie przedstawiała Piusa XII jako tchórza, antysemitę, przyjaciela Hitlera i współwinnego zbrodni nazizmu. I niestety, w dużej mierze, taki właśnie obraz tego papieża wszczepiła do powszechnej świadomości.

Między śmiercią  a ocaleniem
ks. Krzysztof P. Kowalik
Między śmiercią a ocaleniem

Dawid powracając na dwór królewski znów znalazł się w zasięgu wzroku Saula. Jednak za każdym razem kiedy pojawił się przed królem czy wypowiedział słowo, budził w sercu Saula zawiść. Dlatego władca szukał sposobu, aby zabić swego rywala.

W Etrurii i Lacjum
Szymon Modzelewski
W Etrurii i Lacjum

Początki życia miejskiego w Italii związane są z Grekami i Etruskami. Model miasta, który powstał na gruncie greckim szybko przyjął się na terenie Półwyspu Apenińskiego. Około 1000 r. przed. Chr. na terenie środkowej Italii dominowała ludność związana z kulturą Villanova, zamieszkująca niewielkie, rozproszone osiedla.

Kompani i towarzysze Jezusa
Kompani i towarzysze Jezusa

Do zakonów, które na trwałe wpisały się w dzieje terenu obejmującego swym zasięgiem diecezję kaliską należy też Towarzystwo Jezusowe. I chociaż jezuici dzisiaj także są obecni w naszej diecezji, to jednak fakt kasaty tego zakonu w 1773 roku spowodował, że znaleźli się w cyklu artykułów poświęconych wspólnotom zakonnym działającym niegdyś na szeroko rozumianej ziemi kaliskiej.

Wpatrzone w niebo cztery oczy - Quattrocchi
Anika Nawrocka (Djoniziak)
Wpatrzone w niebo cztery oczy - Quattrocchi

25 listopada przypada wspomnienie błogosławionych Marii i Alojzego Quattrocchi. To pierwsze osoby w dziejach Kościoła beatyfikowane razem jako małżeństwo. Jesienią 2001 roku uroczystościom przewodniczył św. Jan Paweł II.